Pregled grudi

Drage naše dame, danas je rak dojke izlečiva bolest, ali uslov za to je da se promene u dojci rano otkriju!

Kod mlađih žena do 40 godina zbog građe dojki više informacija pružiće ultrazvuk. Kod žena starijih od 40 – 60 godina mamografiju treba planirati na svake dve godine u kombinaciji sa ultrazvučnim pregledom na godinu dana, a nakon 60 godina svake godine.

Takva dinamika pruža mogućnost da se pravovremeno otkriju sve promene na dojkama u vrlo ranom stadijumu kada se može postići potpuno izlečenje.

SAMOPREGLED GRUDI

Samopregled dojke je dragocena dopunska metoda kojom sama žena može blagovremeno uočiti različite promene u građi dojke. Međutim, još jednom, važno je ne zanemarivati redovne preglede, koje sprovodi lekar specijalista, jer se metodama vizualizacije (ultrazvuk) mogu videti čvorići ili druge promene koje još uvek nisu dovoljne veličine da bi se osetili dodirom.

Prvi korak

Započnite pregled posmatranjem dojki u stojećem stavu. Svucite se do pola, stanite ispred ogledala, ruke spustite pored tela i posmatrajte svoje grudi. Obratite pažnju na simetričnost dojki, eventualno postojanje udubljenja, promene na koži, veličinu, boju bradavica, perutanje. Blago rotirajte telo u levo i u desno, tako da možete videti dojke iz profila.

Ukoliko primetite crvenilo, otok, osip, ravnu ili uvučenu bradavicu, obratite se vašem lekaru kako bi se utvrdio uzrok prisutne promene.

Drugi korak

I dalje stojeći ispred ogledala podignite ruke uvis i ponovo proverite da li postoji neka od gore navedenih promena.

Treći korak

Blagim stiskom bradavica vrhovima prstiju proverite da li postoji bilo kakvo prisustvo sekreta iz bradavica (bistar, zamućen, sukrvičav). Svaka pojava sekreta izvan perioda dojenja mora biti prijavljena lekaru!

Četvrti korak

Potrebno je da opipate dojku u ležećem položaju, tako što levom rukom ispitujete desnu, a desnom rukom levu dojku. Opipavanje se vrši jagodicama prstiju, tako što se za opipavanje kože i potkožnog tkiva vrše blaži, a za opipavanje dubljih struktura jači kružni pokreti. Najbolje je za palpiranje koristiti uvek istu putanju, počevši od bradavice, pa povećavajte krug sve do baze dojke.

Peti korak

Ponovite postupak opipavanja u ležećem položaju. Važno je palpirati u više položaja, zato što u nekim slučajevima jedna ista promena može biti nedostupna ili neprimetna pri palpaciji u npr. ležećem, a dostupna u sedećem položaju.

Šesti korak

Pri samopregledu dojke obavezno pregledajte pazuh, utiskujući prste duboko u sva četiri ugla, kao i u sredinu. Pri pregledu pazuha tražimo limfne žlezde koje mogu biti uvećane iz raznih razloga, te ako ih napipamo obavezno moramo potražiti savet lekara. Uvećane žlezde mogu biti simptom upale u organizmu, ali i znak nekih drugih, ozbiljnijih bolesti.

Često se napipa u pazuhu kvržica u samoj koži, koja je posledica upale izvodnih kanalića znojnih žlezda. Lekar će pomoći da se upala reši, antibioticima ili hirurški, zavisno od uznapredovalosti upale. Posle pazuha, pregledajte jamu iznad i ispod ključne kosti.

Šta ako napipam čvor na dojci?

Nalaz čvora u dojci ne znači odmah i da imate rak dojke, jer postoje brojna dobroćudna obolenja dojke, koja se prezentiraju čvorem u dojci. Međutim, neophodno je da odmah odete kod svog lekara, koji će utvrditi o čemu se radi, a nikako nemojte da odlažete posetu izabranom lekaru, zato što se bojite šta će on reći.

Kako se izvodi pregled grudi?

Lekar će ispitati pacijenta o prethodnim stanjima, oboljenjima, upotrebi medikamenata i načinu svakodnevnog života kao što je tip ishrane, konzumacija duvana, nivo fizičke aktivnosti, prisustvo drugih patoloških procesa, porodična anamneza karcinoma dojke, startost pacijentkinje u vreme prvog menstrualnog ciklusa, prethodne trudnoće i upotreba lekova.

Nakon toga lekar pristupa samom kliničkom pregledu koje se sastoji iz observacije (posmatranja) i palpacije grudne regije. Lekar specijalista postavlja dijagnozu i ordinira adekvatnu terapiju. U zavisnosti od inicijalne dijagnoze, lekar može ordinirati izvođenje dodatnih testova u cilju detaljnije analize u šta spadaju ultrazvuk, mamografija i biopsija.

Za ovaj pregled nisu potrebne posebne pripreme radi kliničkog pregleda dojki. Savetuje se da pacijent donese na uvid rezultate prethodnih analiza u cilju sveobuhvatnog pregleda.

ULTRAZVUK DOJKI

Ultrazvučni pregled dojki i pazušnih regija je neinvazivna dijagnostička procedura koja uz pomoć ultrazvučnih talasa daje podatke o građi (strukturi) dojke i struktura u pazušnoj jami. Pregled traje oko 30 minuta. Od neprocenjive je vrednosti za mlade žene sa mastopatijom, žene sa postoperativnim ožiljcima, sa hormonskom terapijom i silikonskim implantatima.

Kada se savetuje?

Iz tih razloga se preporučuje ultrazvučni pregled jednom godišnje, počevši od 30 -e godine života, uključujući i trudnice, kao i porodilje.

Ultrazvukom se analiziraju koža, potkožno masno tkivo, mlečne žlezde, eventualni čvorovi ili ciste u dojci. Ako se uoče sumnjive promene one se pod kontrolom ultrazvuka punktiraju i materijal se šalje na citološku analizu. Pregled dojki ultrazvukom nije kompletan bez pregleda limfnih čvorova u pazušnim jamama.

Razlozi za pregled dojki ultrazvukom mogu biti redovna kontrola, bol u dojci, čvorić u dojci, koji može biti bezopasna mastopatija, dobroćudni tumor fibroadenom ili cista, a ponekad i zloćudna promena – rak dojke (karcinom dojke).

Indikacije

  • U cilju razlikovanja benignih od malignih-zloćudnih tumora, solidnih od cističnih promena…
  • U cilju ranog otkrivanja (skrininga) malignog tumora dojke (uz palpatorni pregled dojki, mamografiju i magnetnu rezonancu).
  • Ovaj pregled se može raditi i kod muškaraca u cilju određivanja porekla  promene na dojci ili praćenja karakteristika neke promene).
  • Ultrazvuk dojke se koristi kao prva dijagnostička procedura u ranom otkrivanju (skriningu) raka dojke ukoliko: imate manje od 40 godina (preporučuje se da svaka žena nakon 30-e godine života jednom godišnje radi ovaj pregled).

Kako se izvodi ultrazvuk dojki?

Pacijent leži na krevetu za pregled, sa rukama podignutim iznag glave, nakon čega lekar stavlja poseban gel na površinu ultrazvučne sonde. Sonda je mali  plastični uređaj koji šalje i prima ultrazvučne talase i postavlja se na dojke pacijenta i nakon toga u pazušnu jamu. Gel ima  ulogu da poboljša provodljivost ultrazvučnih talasa i eliminiše vazduh između kože i sonde.

Kada je najbolje vreme za ultrazvuk dojki?

Preporučuje se da se pregled obavi u periodu od 7. do 10. dana menstrualnog cilusa (7. do 10. dana od prvog dana menstrualnog  krvarenja).

Koliko je pregled grudi važan u pripremi za VTO?

U našoj bolnici praksa je da svaka pacijentkinja u okviru priprema za vantelesnu oplodnju (VTO) treba da uradi ultrazvučni pregled dojki.

Važno je zbog hormonske stimulacije tokom VTO, jer su promene u parenhimenu dojke hormonski zavisne, kako dobroćudne, tako i zloćudne.

I muškarci oboljevaju od raka dojke

Većina ljudi zna da se rizik od nastanka kancera dojke i jajnika nasleđuje, ali malo ko zna da ga mogu preneti i muški članovi porodice. Uprkos tome što su žene podložnije efektima ovih genetskih mutacija, njih nose i muškarci.

Svaki 101. pacijent oboleo od karcinoma dojke je muškarac. I zato su preventivni pregledi važni i za njih.

Mada znatno ređe i oni mogu oboleti od karcinoma dojki. Najćešće oboljenje dojki zbog koga se muškarci javljaju na pregled je ginekomastija. Algoritam pregleda i dijagnostika je apsolutno isti kao i kod žena i podrazumeva UZ i mamografiju.

SVE PREDNOSTI „CORE“ BIOPSIJA

Još jedna od procedura koja može da pruži pravu sliku zdravlja vaših grudi i koju možete obaviti u našoj bolnici je ultrazvučno vođenja „CORE“ biopsija, koja osim što pruža sveobuhvatnu sliku, omogućava planiranje optimalnog tretmana.

Indikacije za biopsiju:

  • Palpabilne i nepalpabilne promene, ali UZ vidljive.

Moguće je izvođenje i tokom trudnoće!

Prednosti

  • Najpouzdaniji način otrkivanja prirode samih promena u dojkama
  • Rezultati analize dostupni za 2-5 radnih dana
  • Brza procedura od 20 minuta koja je bezbolna
  • Komplikacije su jako retke, u vidu manjeg hematoma, minimalnog bola na mestu uzimanja uzorka

Izvođenje procedure

Pacijentkinji se ubrizgava lokalni anestetik u kožu dojke na mestu ubodu, nakon toga pomoću igle za biopsiju ( pištolja), pod kontrolom ultrazvuka, precizno vodi igla do promene iz koje se uzima nekoliko uzoraka tkiva i šalje na patohistološku analizu.

BRCA ½ TESTIRANJE

U bolnici „Genesis“  postoji mogućnost i testiranja na BRCA 1 i 2 gene, koji se s

To je test na osnovu kojeg može da se zaključi da li neko ima povećanu opasnost za nastanak karcinoma dojke i na osnovu toga se dalje planira i smišlja personalizovani način praćenja pacijentkinje.  Samo 5-10 %  karcinoma dojke je genetski uslovljeno, tako da se taj test odnosi na tu grupu karcinoma.