Podaci kažu da su kod žena u reproduktivnom dobu najčešće bolesti astma, bolesti štitaste žlezde, povišen krvni pritisak, šećerna bolest tip 1 ili 2, gojaznost, epilepsija, različite srčane bolesti, sistemske bolesti vezivnog tkiva, te su redovne kontrole i pregledi interniste od izuzetne važnosti.
Trudnoća
Postoje i specifični poremećaji koji se javljaju u trudnoći i uzrokovani su trudnoćom, poput gestacijske hipertenzije, preklamsije, gestacijskog dijabetesa, anemije, opstetričke holestaze, upornog povraćanja u trudnoći. Neke od ovih bolesti mogu da budu izuzetno teške i po život ugrožavajuće, poput peripartalne kardiomiopatije koja nastaje u odmakloj trudnoći.
Zbog toga bi bilo idealno da se prvi internistički pregled uradi pre trudnoće!
To jе idеalno vrеmе da sе sprovеdu dodatna ispitivanja, koja kasnijе u trudnoći nеćе biti moguća, jеr sе, na primеr, radi o procеdurama vеzanim za radiološkе mеtodе. Uglavnom, tada sе razmatraju lеkovi kojе žеna koristi i potеncijalni rizik po plod, tе sе lеkovi еvеntualno koriguju. Prilikom prеkoncеpcijskog savеtovanja pravi sе plan daljih prеglеda u trudnoći.
Kasnija trudnoća utiče na srčane bolesti
Srčane bolesti u trudnoći se javljaju kod 0,4 do 4 odsto trudnica u razvijenom svetu su i dalje najčešći uzrok smrti majke. Pomeranje starosne dobi u kojoj žene ostaju trudne takođe utiče na porast srčanih bolesti u trudnoći, poput povišenog krvnog pritiska.
S toga je internistički pregled važan i kod žena koje nemaju porodičnu anemnezu srčanih oboljenja.
Savetuje se kao provera zdravlja, naročito trudnica, koje se odlučuju na trudnoću posle 35.godine ili onim koje imaju faktore rizika za razvoj odrđenih bolesti i pozitivnu porodičnu anamnezu. Trudnoća je stanje brojnih promena u organizmu žene koji se priprema za trudnoću i porođaj.
Neretko se za trudnoću kaže da predstavlja test opterećenja, koji pokaže sklonost ka različtim bolestima.
Trudnička šećerna bolest
Bolest koja se po prvi put javi u trudnoći, te se povuče posle porođaja, ali koja je upozorenje ženi da ima povećan rizik od razvoja šećerne bolesti tipa 2 kasnije u životu. Ali do nje nikada ne mora da dođe ukoliko žena shvati ozbiljno ovo upozorenje i preduzme na vreme promene u ishrani i stilu života.
Važno je na vreme otkriti problem
Normalno je da se u trudnoći jave neke tegobe, poput otoka stopala i potkolenica, ali se neki simptomi, poput tahikardije, često poklapaju sa simptomima, na primer, srčane bolesti u trudnoći.
Nekada je teško povući liniju između normalnog i patološkog u trudnoći samo na osnovu kliničkog pregleda, te su potrebne i dodatne laboratorisjke analize i ispitivanja.
Tim stručnjaka bolnice „Genesis“ stoji Vam na raspolaganju za sva pitanja, konsultacije i pregled na ovu temu.
Jer Vaše zdravlje i vaše bebe nam je prvom mestu!