LOKALNE SAMOUPRAVE – FINANSIRANJE VTO
Pojedine jedinice lokalne samouprave imaju odgovarajuće programe za finansiranje pokušaja VTO za parove koji ne ispunjavaju kriterijume za finansiranje od strane RFZO.
Naš savet je de se uvek raspitate u vašoj jedinici lokalne samouprave ili kod vašeg poslodavca (pošto i određene kompanije poseduju ovakve programe) kako biste saznali da li postoje i koji su detalji ovog načina finansiranja.
Neke od lokalnih samouprava koje sufinansiraju VTO
- ZRENJANIN
- VLADIČIN HAN
- VELKA PLANA
- NOVI SAD
- SENTA
- NIŠ
- ALEKSINAC
- KRUŠEVAC
- NIŠ
- BEČEJ
- BOJNIK
- BOLJEVAC
- ALEKSANDROVAC
- ZAJEČAR
- KANJIŽA
- BAČKA PALANKA
- NEGOTIN
- BLACE
- MEROŠINA
- SOMBOR
- LAJKOVAC
- APATIN
- LOZNICA
- PRIJEPOLJE
- BEOGRAD
Bolnica „Genesis“ je prva po uspešnosti u Nacionalnom programu VTO
Saradnja bolnice „Genesis“ i RFZO traje punih četrnaest godina. Rođeno je 2.000 beba.
Dr Zorica Crnogorac i Genesis tim inicirali su brojne zakonske izmene, kada je reč o procedurama vantelesne oplodnje (VTO) o trošku države. Pojednostavljenje procedura za ulazak u Nacionalni program VTO; finanisranje većeg broja pokušaja, zatim zamrzavanje viška embriona; muškog i sekundarnog steriliteta. Osnivanje Nacionalne banke polnih ćelija i uvođenje donacije samo su neke od mera koje bolnica inicirala.
Ko ima pravo na VTO o trošku RFZO?
- parovi (bračni ili vanbračni) kod kojih su iscrpljene druge mogućnosti lečenja neplodnosti imaju pravo na proceduru o trošku RFZO;
- žene koje imaju neplodnost i pored odgovarajućeg lečenja;
- ako je očuvana funkcija jajnika;
- ako je normalni indeks telesne mase (BMI manji od 30) žene;
- svi oblici subfertilnosti muškarca uz postojanje živih morfoloških ispravnih spermatozoida u ejakulatu;
- parovi sa problemom sa azospermijom uz prethodno zamrznut materijal imaju pravo na proceduru o trošku države;
- parovi koji su prvo dete prirodnim putem dobili a iz nekog razloga ne mogu da dobiju drugo dete (sekundarni sterilitet) moći će na besplatnu VTO;
- pravo na postupake VTO sa darovnim reproduktivnim materijalom imaju i žene bez partnera i nemaju dete, odnosno parovi gde jedan od partnera (bračni ili vanbračni) nema dete i kojima je donacija jedini način da dobiju potomstvo,
Starosna granica za žene je do 45 godina života.
Da bi se par uključio u Nacionalni program VTO neophodno je da ispunjava propisane uslove od strane Republičke stručne komisije za VTO Ministarstva zdravlja Republike Srbije.
Procedura
- Pravo na neograničen broj stimulisanih postupaka VTO i neograničen broj krioembriotransfera ima osigurano lice – žena do navršenih 45 godine života, koja u postojećoj zajednici (bračnoj, odnosno vanbračnoj) nema dece.
- Pravo na dva stimulisana postupka VTO i tri krioembriotransfera ima osigurano lice – žena do navršenih 45 godine života koja u postojećoj zajednici (bračnoj, odnosno vanbračnoj) ima jedno dete.
- Tri stimulisana postupka VTO sa darovnim spermatozoidima ili jajnim ćelijama, kao i tri krioembriotransfera omogućava se kod žene do navršenih 45 godina života ako jedan od partnera (bračni ili vanbračni) nema dete.
- Tri stimulisana postupka VTO sa darovnim spermatozoidima ili jajnim ćelijama i tri krioembriotransfera omogućava se kod žene do navršenih 45 godina koja nema partnera i koja nema dete.
Gde pronaći više informacija?
Na portalu RFZO www.rfzo.rs, odeljku osigurana lica/ VTO možete pogledati novo Uputstvo o sprovođenju postupaka VTO o trošku države i detaljno se upoznati sa svim novinama, procedurama, neophodnim analizama koje ste u obavezi pribaviti pre izlaska pred Komisiju za VTO, te preuzeti i nove obrazce.
Link ka Uputstvu za VTO možete pogledati ovde:
https://www.rfzo.rs/index.php/osiguranalica/vto
Zajedno činimo svet lepšim!
ONKOFERTILITET
Zamrzavanje polnih ćelija i VTO o trošku države
Od 15. maja 2023. godine zamrzavanje polnih ćelija ili embriona omogućeno je obolelima od malignih bolesti pre početka lečenja, kao i procedure vantelesne oplodnje na teret redovnog zdravstvenog osiguranja (RFZO), i u našoj bolnici.
Donosimo vam najvažnije informacije u uslovima, a više o ovoj novini na sajtu RFZO (www.rfzo.rs, / „osigurana lica“/ vantelesna oplodnja
Kriterijumi za žene zamrzavanje jajnih ćelija
1) do navršenih 40 godine života u momentu dobijanja Potvrde o ispunjenosti uslova za postupak zamrzavanja reproduktivnih ćelija/embriona onkofertilitet
2) žena koja nema dete i nema zamrznute reproduktivne ćelije
3) žena koja nema dete i nema zamrznute embrione u postojećoj zajednici
4) sa nemetastatskim solidnim malignitetom (bez udaljenih sekundarnih depozita) kod kojih je indikovana primena hemioterapija u kurativne svrhe, uključujući i pacijentkinje sa HR (hormon receptor) pozitivnim karcinomom dojke
5) sa limfomom koja se leči sa protokolima visokog rizika za razvoj infertiliteta: CHOP, EPOCH, HyperCVAD, Ebeacopp, kao i drugi hematološki maligniteti koji se leče sa protokolima koji će imati posebnu odluku konzilijuma
6) sa lokalizovanim osteosarkomom ili Ewing/PNET sarkomom gde se hemioterapija primenjuje u kurativne svrhe
7) žene sa ranim stadijumima maligne bolesti ginekoloških organa kod kojih je moguće lečenje uz očuvanje fertiliteta
Kriterijumi za muškarce zamrzavanje spermatozoida
1) do navršenih 50 godina života u momentu dobijanja Potvrde o ispunjenosti uslova za postupak zamrzavanja reproduktivnih ćelija
2) muškarac koji nema dete i nema zamrznute reproduktivne ćelije
3) muškarac koji nema dete i nema zamrznute embrione u postojećoj zajednici
4) sa nemetastatskim solidnim malignitetom (bez udaljenih sekudarnih depozita) kod koga je indikovana primena hemioterapija/antineoplastična terapija u kurativne svrhe
5) sa limfomom koja se leči sa protokolima visokog rizika za razvoj infertiliteta CHOP, EPOCH, HyperCVAD, eBEACOPP, kao i drugi hematološki maligniteti koji se leče sa protoklima koji će imati posebnu odluku konzilijuma
6) sa lokalizovanim osteosarkomom ili Ewing/PNET sarkomom gde se hemioterapija primenjuje u kurativne svrhe.
Procedure
Komisija za BMPO je dužna da po prioritetu zakaže termin pregleda pacijenata sa onkološkim bolestima, a zdravstvene ustanove su dužne da po prioritetu započnu uzimanje reproduktivni ćelija pacijentima ( za žene do 3 nedelje od prolaska komisije, muškarcima do 7 dana nakon prolaska komisije).
KORAK PO KORAK: KAKO SE PRIJAVITI ZA VTO PUTEM DONACIJE
Donosimo vam najvažnije informacije u vezi prijave za procedure vantelesne oplodnje (VTO) sa doniram reproduktivnim ćelijama, koje možete na teret redovnog zdravstvenog osiguranja (RFZO), ali i sopstvenom trošku obaviti u bolnici „Genesis“.
KO IMA PRAVO?
- Pravo na VTO sa doniranim ćelijama na teret RFZO imaju žene do 45 godina, državljanke Republike Srbije.
- Mogu da se prijave žene koje imaju bračne ili vanbračne partnere, uslov je da jedan od partnera nema dete, kao i žene bez partnera.
- U oba slučaja i na teret RFZO imaju pravo na ukupno šest pokušaja, tri stimulisana i tri krioembriotransfera.
- Oni koji su stariji od 45 (imaju do 50 godina) ili ne ispunjavaju neki drugi uslov, takođe imaju pravo na VTO sa doniranim materijalom, i prolaze istu proceduru, samo što sve troškove plaćaju sami.
- I oni koji su započeli postupak u inostranstvu, sada mogu da ga nastave u Srbiji o trošku države ako ispunjavaju sve uslove.
Napomena: Parovi ili žene bez partnera koje proceduru žele da obave o trošku RFZO, pre nego što podnesu zahtev – pogledati Kriterijume i uslove na sajtu ww.rfzo.rs/osigurana lica/VTO
GDE SE PODNOSI ZAHTEV?
Postupak zakazivanja ide na sledeći način:
Svi zainteresovani za vantelesnu oplodnju doniranim reproduktivnim ćelijama mogu se prijaviti za ovaj postupak preko portala e-Uprava (www. euprava.gov.rs).
Prvi korak: Da biste se prijavili, potrebno je da registrujete nalog na portalu i odaberete opciju „Usluge“, u kojoj ćete naći sekciju „Zdravlje“ u kojoj treba da odabere opciju „Vantelesna oplodnja“.
Drugi korak: Uslugu pokrećete klikom na dugme „Pokreni uslugu“, kojim ćete konačno doći do mesta gde se podnosi „Zahtev“.
Treći korak: Kada se prijavljuje, žena zapravo podnosi zahtev zdravstvenoj ustanovi za zakazivanje pregleda pred Komisijom za vantelesnu oplodnju ( bira jednu od ponuđenih), koja daje mišljenje o tome da li se može obaviti procedura, dok konačnu saglasnost daje Ministarstvo zdravlja.
Četvrti korak: Kada dobije termin za Komisiju i obaveštenje o tome, kao i kasnije sva druga obaveštenja, prijavljenoj osobi to stiže preko portala e-Uprave. Od momenta prijavljivanja preko e-Uprave, trebalo bi da prođe najviše pet dana do dobijanja termina za Komisiju u kliničkom centru kome prijavljeni pripadaju po mestu boravka.
Peti korak: Prilikom dolaska na prvi konsultativni pregled u izabranu kliniku za VTO, gde će se raditi postupak sa darovanim reproduktivnim ćelijama, parovi ili žene bez partnera, zajedno sa ginekologom biraju banku, obavlja se usklađivanje donora/donorke sa primaoce doniranih ćelije u skladu sa našim Zakon o VTO, te šalje i zahtev ka banci.
Napomene: Potvrda o ispunjenosti uslova za obavljanje procedure na teret RFZO važi dvanaest meseci i samo za jedan postupak.
Nacionalna banka polnih ćelija (Klinika za ginekologiju i akušerstvo GAK Višegradska) za sada ima potpisane ugovore sa tri inostrane banke polnih ćelija iz Španije, Danske i Češke. Jedna osoba (muškarac ili žena) može da bude donor samo jednom paru. To znači da dva para u Srbiji ne mogu dobiti materijal istog donora.
Naš tim stoji na raspolaganju za vaša pitanja i na ovu temu putem mejla call @genesis.rs ili 021 382 8887 ili 060 549 4441
SVE O USLOVIMA
Za postupak VTO preko Fonda vojnih osiguranika u našoj bolnici
Specijalna ginekološka bolnica Genesis ima potpisan ugovor sa Fondom za socijalno osiguranje vojnih osiguranika od 2018.godine, te vojni osiguranici mogu da se prijave za postupak biomedicinski potpomognte oplodnje (BMPO).
Ukoliko želite da proces vantelesne oplodnje radite po originalnom Genesis konceptu personalizovane VTO, donosimo vam informacije o uslovima i procedurama ulaska u postupak preko Fonda SOVO.
Ko sve ima pravo?
Uslovi koje treba da ispunjavaju žene – vojni osiguranici i supruge vojnih osiguranika osigurane kao članovi porodice kod Fonda SOVO, koje nemaju ili imaju decu iz postojeće ili druge zajednice su sledeći:
- Žena vojni osiguranik i supruga – vojnog osiguranika do navršenih 45 godina života ima pravo na neograničen broj lečenja stimulisanih postupkom BMPO i neograničen broj krioembriotransfera, bez obzira da li se već ostvarila kao roditelj
- Omogućeno je zamrzavanje embriona sa rokom čuvanja do pet godina
- Pravo na tri stimulisana postupka BMPO sa darovanim polnim ćelijama i tri krioembriotransfera ima žena do 45 godina života, ako jedan od partnera ( bračni ili vanbračni) nema dete
- Ovo pravo omogućeno je i ženi vojnom osiguraniku do navršenih 45 godina života koja nema partnera i nema dete
Onkofertilitet
- Od 20.februara 2024. godine Fond SOVO omogućio je zamrzavanje reproduktivnog materijala vojnim osiguranicima obolelim od malignih bolesti
- Žene do 40 godina života i muškarci do 50 godina koji nemaju metastaze i mogu se lečiti hemoterapijom, i nemaju zamrznut materijal.
- Omogućeno je i pravo na BMPO nakon lečenja.
Više informacijama o uslovima i kriterijumima Fonda SOVO saznajte klikom na ovaj link:
Specijalna ginekološka bolnica „Genesis“ ima potpisan ugovor sa Fondom za socijalno osiguranje vojnih osiguranika od 2018.godine, te vojni osiguranici mogu da se prijave za postupak biomedicinski potpomognte oplodnje (BMPO).
VOJVODINA
Kako pomaže parove koji se bore sa neplodnošću?
Bolnica „Genesis“ je obuhvaćena Programom vantelesne oplodnje (VTO) koji finansira Pokrajinska vlada i svake godine rezultatima opravdava poverenje pacijenata.
Sufinansiranje troškova biomedicinski potpomognutog oplođenja (BMPO) od strane Pokrajinske vlade postoji kao mera od 2014. godine, ali se odnosila na drugo, treće i svako naredno dete.
Izmenanama Pravilnika o bližim uslovima, kriterijumima, načinu i postupku ostvarivanja prava na sufinansiranje BMPO 2020/2021 – starosna granica je pomerena na 45 godina i parovi stiču ovo pravo i za prvo dete. Omogućeno je zamrzavanje embriona kao i postupak krioembriotransfera, koji do tada nije finansiran.
Program sufinansiranja troškova vantelesne oplodnje realizuje se preko Pokrajinskog sekretarijata za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova. U saradnji sa ovim Sekretarijatom donosimo vam najvažnije uslove i kriterijume za ulazak i Program BMPO Pokrajinske vlade.
Ko ima pravo?
- Pravo na BMPO porodica može da ostvari za jedan pokušaj stimulativnog BMPO (sa mogućnošću zamrzavanja embriona) i za jedan postupak krioembriotransfera jednom godišnje.
- Pravo mogu da ostvare bračni i vanbračni partneri, koji najmanje godinu dana žive na teritoriji AP Vojvodine i koji nemaju decu.
- Pravo može da ostvari i par koji ima već jedno dete, bez obzira na to da li je začeto uz pomoć vantelesne oplodnje ili prirodnim putem, da li je zajedničko ili pripada jednom od partnera.
- Starosna granica za žene je do 45 godine života u momentu podnošenja zahteva.
- Parovima se obezbeđuje i zamrzavanje embriona do pet godina.
Da bi par konkurisao za ova sredstva potrebno je da podnese Zahtev na pisarnici Pokrajinske vlade ili pošalje poštom na adresu: Pokrajinski sekretarijat za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova sa naznakom za Komisiju za biomedicinski potpomognuto oplođenje (BMPO), Bulevar Mihajla Pupina 16, 21.000 Novi Sad.
Komisija
Komisija najmanje jednom mesečno razmatra pristigle zahteve sa kompletnom dokumentacijom nakon čega sačinjava predlog rang-liste za dodelu sredstava za sufinansiranje troškova za BMPO i krioembriotransfer. Komisiju čini predsednik i četiri člana iz redova zaposlenih u pokrajinskom organu uprave nadležnom za poslove demografije.
Obrasci i Pravilnici
Obrasce zahteva možete da preuzmete na sajtu Pokrajinskog sekretarijata za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova (www.socijalnapolitika.vojvodina.gov.rs), a tu možete da pogledate i Pravinika o bližim uslovima, kriterijumima, načinu i postupku ostvarivanja prava na sufinansiranje troškova za biomedicinski potpomognuto oplođenje preko Pokrajinske vlade, kao i ostala dokumenta.
Više informacija klikom na ovaj link. https://www.socijalnapolitika.vojvodina.gov.rs/dokumenta/%d0%b1%d0%b1%d0%b1/
ZA VIŠE BEBA U VOJVODINI!