Ginekološki pregled: 15 minuta dragocenih za zdravlje
Drage naše dame, zdravlje je najveći dar i preduslov za miran život
Nemam sada vremena za to. Ništa me ne boli. To su najčešći izgovori kojima se odlaže odlazak kod ginekologa, sve do momenta kada se konačno javi bol i to postane neophodno. Nažalost, mogućnosti za delovanje tada su često sužene.
Redovan kontrolni pregled može da pruži puno dragocenih informacija od značaja za reproduktivno zdravlje, kao i za opšte zdravlje žene i to pravovremeno, čime se značajno povećava verovatnoća da se potencijalni problem predupredi ili čak u potpunosti sanira.
Ako čekate bol, to može da znači da ćete se već suočiti sa posledicama, a da vam je na raspolaganju mnogo manje opcija za njihovo uspešno prevazilaženje.
Samo 15 minuta godišnje potrebno je za kontrolni ginekološki pregled koji vam daje mogućnost da pratite i očuvate svoje zdravlje. Reč je o grupi pregleda koji nisu bolni, urade se za vrlo kratko vreme, osnovne informacije dobijate odmah, a rezultate briseva za nekoliko dana, kada se vaš izveštaj upotpunjuje.
Rutinski ginekološki pregled koji podrazumeva pregled pod spekulima, uzimanje Papa brisa i vaginalnog sekreta, bimanuelni ginekološki pregled i ultrazvučni pregled, pružaju nam informacije koje mogu da ukažu na različita patološka stanja u momentu njihovog nastajanja. Na taj način možemo da delujemo preventivno, što je mnogo bolje nego da rešavamo posledice.
Kada je pravo vreme za to?
Prvi preventivni ginekološki pregled trebalo bi uraditi nakon stupanja u seksualne odnose. Ginekologa je posle toga dovoljno posetiti jednom godišnje. Samo u slučajevima kada postoji od ranije poznata patologija: problemi sa ginekološkim organima poput ciste na jajniku, ranice na grliću, miom, polip endometrijuma, endometrioza, preglede treba planirati češće, u zavisnosti od patološkog stanja koje je prethodilo pregledu, a prema preporuci vašeg lekara.
Kada je reč o periodu, preporuka je da to bude nekoliko dana nakon što vam prođe menstruacija. Pre pregleda 24 časa ne biste trebali da imate seksualni odnos, a prilikom tuširanja koristite blage sapune i izbegavajte kreme i druga sredstva za negu u blizini intimne regije, jer njihova upotreba može da utiče na rezultate testova.
Kontrola i nakon porođaja
Prvi ginekološki pregled je jako važan i treba ga obaviti između 4-6 nedelje nakon porođaja. Sem što je važno utvrditi kako napreduje fizički oporavak, važno je porazgovarati o samom porođaja, kako se snalaziš sa dojenjenjem kakvo je tvoje emotivno stanje, kada je vreme za seskulani odnos.
Mame i bake najčešće odlažu preglede
Kada postanu mame, ženama se život značajno promeni i zbog dinamike koju ta nova uloga donese, dosta dugo ne odlaze kod ginekologa. Veoma je važno ipak da se neposredno nakon porođaja uradi kontrolni pregled, te da se nakon njega nastavi sa rutinskim kontrolnim pregledima, opet u zavisnosti od stanja, a u vezi sa čim će vas najbolje posavetovati lekar.
U našoj sredini takođe gotovo da je uobičajena praksa da, kada se završi generativni period, period rađanja, usled brojnih obaveza u vezi sa porodicom i poslom, žene zrele dobi ne izdvoje dovoljno vremena da se posvete sebi i svom ginekološkom zdravlju.
Upravo je to period kada najveći broj patoloških stanja i malignih bolesti pokaže svoju najveću učestalost, te je neophodno izdvojiti 15 minuta jednom godišnje kako bi se obavio rutinski ginekološki pregled.
Bolne menstruacije takođe mogu ukazati na brojna patološka stanja u vezi sa reproduktivnim organima i da budu povod za kontrolni ginekološki pregled.
Možemo same i na vreme!